Jak wykorzystuje się keramzyt w ogrodnictwie?

W ogrodnictwie wykorzystuje się różne materiały, które różnią się właściwościami. Wybranie odpowiednich przekłada się bezpośrednio na efekty, które będzie można uzyskać przy ich wykorzystaniu. Jednym z uniwersalnych materiałów jest keramzyt do kwiatów. Jest on wykorzystywany w ogrodnictwie, jak i też uprawie roślin doniczkowych. Jego zaletą jest to, że jest nieszkodliwy dla roślin. Równocześnie nie jest drogi. Wykorzystywany może być do drenażu, jak też jako materiał ściółkowy.

Jakie właściwości na keramzyt do kwiatów?

Rosnące zainteresowanie wykorzystywaniem keramzytu wynika między innymi z tego, że jest to materiał, który pozwala zmniejszyć ryzyko występowania infekcji u roślin. Wynika to z jego odporności na działanie szkodników, grzybów, jak i też pleśni. Równocześnie jest materiałem trwałym. Z czasem nie traci swoich właściwości. W ten sposób może być z powodzeniem wykorzystywany przez wiele lat. Nie ma także problemu, aby w ogrodnictwie stosować go wielokrotnie do różnych celów.

Jakie jest zastosowanie keramzytu?

Jednym ze sposobów wykorzystania keramzytu jest stworzenie przy jego wykorzystaniu drenażu w doniczkach. Materiał wysypuje się na dno doniczki, tworząc grubą warstwę. Pozwala to uzyskać swobodny odpływ wody z doniczki. Równocześnie można w ten sposób zabezpieczyć rośliny przed procesami gnilnymi. Innym zastosowaniem keramzytu jest wymieszanie go z ziemią. W ten sposób tworzy się dodatek do podłoża. Pozwala to między innymi uzyskać luźniejszą formę. Jednak dla uzyskania takiego efektu niezbędne jest, aby keramzyt do kwiatów miał drobne granulki. W ogrodach materiał może być natomiast wykorzystany jako materiał do izolowania czy ściółka. Pozwala to uzyskać efekt izolowania roślin od zimna. Z powodzeniem można zatrzymać wilgoć w podłożu. Uzyskać można ograniczenie rozrastania się chwastów. Ściółka z keramzytu może być z powodzeniem stosowana pod mniejszymi, jak i też większymi roślinami. Natomiast dla uzyskania odpowiedniego efektu materiał musi być dobrze ubity.