Czym jest VCI inhibitor i jakie ma zastosowanie?

Inhibitor VCI

Czym jest VCI inhibitor? Jakie jest zastosowanie VCI inhibitor? To bardzo często pojawiające się pytania. Ty również pragniesz poznać na nie odpowiedzi? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z treścią poniższego tekstu!

VCI inhibitor – o czym dokładnie mowa?

VCI to skrót od VolatileCorrosion Inhibitor, czyli lotnego inhibitora korozji. Inhibitorem nazywamy z kolei związek chemiczny, który spowalnia reakcję chemiczną. W przypadku VCI inhibitor mamy do czynienia ze związkiem, który powstrzymuje proces korozji. Jako substancja lotna stopniowo uwalnia się ze swojego nośnika, a więc na przykład z opakowania antykorozyjnego lub specjalnego płynu, a jego cząsteczki osadzają się na zabezpieczanej powierzchni.

Co ważne, vci inhibitor nie wchodzi w reakcję z chronioną powierzchnią metalu. Za to skutecznie hamuje reakcje  elektrochemiczne, czyli te, których następstwem jest korozja metalowych części. Do niewątpliwych zalet stosowania VCI można zaliczyć fakt, że cząsteczki są niewidoczne i niewyczulane, więc po rozpakowaniu ładunku nie ma konieczności czyszczenia metalowych obiektów.

Co więcej, to właśnie VCI dociera równomiernie do całej powierzchni, w tym również do trudno dostępnych miejsc, a skuteczność jego oddziaływania sięga trzydziestu cm od emitera. Dodatkowo VCI inhibitor zaczyna efektywne działanie już po zaledwie osiemnastu minutach od zastosowania.

Warto także wspomnieć, że VCI inhibitor tworzy nietoksyczną warstwę, więc nie trzeba obawiać się też o swoje bezpieczeństwo. Jakby tego było mało, to warto zauważyć, że stanowi ekologiczny sposób pakowania, ponieważ zarówno folie jak i papiery VCI można w całości poddawać recyklingowi.

VCI inhibitor – jakie ma zastosowanie?

Trzeba przyznać, że mamy do czynienia z technologią, która znalazła zastosowanie w wielu segmentach rynku. Na pewno to idealny wybór przy produkcji materiałów antykorozyjnych, więc na przykład folii, papierów do pakowania oraz płynów antykorozyjnych, ponieważ dzięki temu opakowanie produktu jest zabezpieczeniem antykorozyjnym. Inhibitor VCI wykazuje dobre działanie nawet do dwudziestu czterech miesięcy, więc jeśli zostanie wykorzystany, to nikt się nie zawiedzie.

Na pewno będzie to idealny wybór do ochrony części i podzespołów wykonanych z różnych surowców. Przede wszystkim mowa tutaj o komponentach ze stali, czy miedzi. Jednak okazuje się, że inhibitor VCI sprawdza się także w zabezpieczenia części i podzespołów, które zostały wykonane z cynku, żeliwa, czy powierzchni chromowanych.